Eğer spor yapıyorsanız; “Never Skip Legday” (Asla Bacak Gününü Atlama) cümlesini sosyal medya videolarında, spor fotoğraflarında, emojilerde, kısacası heryerde mutlaka görmüş ya da duymuşsunuzdur. Bacak antrenmanlarını atlamayı düşünenleri ya da sık sık erteleyenleri bu yanlıştan çevirecek tavsiyelerimle sizleri baş başa bırakıyorum.

Öncelikle spora başlarken unutmamamız gerekenleri aklımızın bir köşesine yazalım inşaat temeli ne kadar sağlamsa bina okadar sağlam ve dayanıklı kalır bu yüzden insan vücududa aynıdır bacaklarımız kadar güçlü dayanıklı ve dengeli oluruz bacaklarımıza yeteri kadar önem vermezsek vücudumuzun dengesi kaybolur üst vücudun gelişimini yavaşlatır daha önemlisi sizin dayanaklı olmamanızı gündelik hayatınızı işinizi bile etkiler bu nedenle;

  • Büyük kas grupları (Glutes, Hamstrings, Quadriceps) düzenli olarak çalıştırıldığında vücut, antrenman sonrası kaslarda yaşanan tahribatı onarmak için daha fazla testosteron hormonu salgılar. Böylece kas gelişimi daha fazla desteklenir.
  • Bacak kaslarının kuvveti arttıkça, üst gövde kaslarının ki de artar.
  • Bacak antrenmanları vücudun güç kazanması, hacim alması ve sıkı olması için büyük önem taşır.
  • Üst gövde kaslarını çalıştırdığınız kadar alt gövde kaslarınızı da çalıştırmak, vücudun alt kısmı ile üst kısmının dengeli bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.
  • Eğer eşit bir gelişim olmazsa, üst gövde daha fazla kas kütlesine sahip olacağından, uzun vadede omurga rahatsızlıkları riski artacaktır.
  • Bacak antrenmanları diz eklemi sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Bacak kasları ne kadar kuvvetli olursa, diz eklemine binen yük o kadar azalır ve böylece oluşabilecek diz problemleri için risk ortadan kalkar.
  • Calf (Baldır) bölgesi kaslarının dengeli bir şekilde kuvvetlendirilmesi, ayak bileğini çevreleyen bağların ve tendonların kuvvetlenmesine yardımcı olur. Böylece ayak bileğinin burkulma ve sakatlanma riski de azalır.
  • Daha kaslı göğüs, kol, sırt odaklı bir program ile çalışmak size zaman içerisinde postural rahatsızlık olarak geri dönecektir. Dengeli bir kas kütlesine sahip olmak için ve en önemlisi de sağlıklı ve düzgün bir postür için bacak antrenmanlarını da atlamamalısınız.